Azt nem sikerült megtudni, hogy miért gondolták meg magukat. Próbálunk minél többet kideríteni. És persze amint megkapjuk a közleményt (és egyéb infókat), közölni fogjuk. A körülbelül kéttucat kérdésünket megkíséreljük feltenni a rendőrség illetékesének, hátha érdemi válaszokat is kapunk.
A csütörtöki (és pénteki?) razziák után amúgy a hét végén újraindult a hazai torrent tracker szájtok többsége. (Sokan közülük csütörtökön átmenetileg felfüggesztették működésüket, hogy a razziák során ne kerüljenek ők is a célkeresztbe.) A legnépszerűbb hazai szájt, a BitHUmen továbbra sem működik. (Az ő szerverüket elvitték csütörtökön a rendőrök.) A szájt fenntartói azt ígérik, hogy újraindulnak, de ennél többet egyelőre nem lehet megtudni. A Google Trendsből kiderül (via asva.info), hogy a rendőrségi razziának egy jól követhető hatása biztosan volt: a BitHUmen népszerűbb keresőkifejezés a magyar weben, mint valaha. A Google-tól azt az infót kaptam, hogy a "bithumen" keresőszóra a botrány másnapján nagyjából tízszer annyian kerestek rá, mint az azt megelőző napokban bármikor.
[update1 11:04] Na, itt a közlemény:
A Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Főosztály Gazdaságvédelmi Osztály I. szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen.
A rendelkezésre álló adatok szerint megalapozott gyanú merült fel arra vonatkozóan, hogy nagy mennyiségű illegális tartalom érhető el az interneten hozzáférhető szervereken, melynek terjesztése engedélyköteles tevékenység. A szerverek üzemeltetőjének erre a tevékenységre a jogtulajdonosok nem adtak engedélyt, így az ismeretlen személyek magatartásukkal megsértették az alkotók jogát, és ezzel a jogosultaknak jelentős vagyoni hátrányt okoztak.A szerverek tartalmához oly módon lehetett hozzáférni, hogy egy meghatározott bankszámlára a letöltési időszaknak és sebességnek a függvényében több ezer forintot kellett megfizetni, melyért hozzáférési jogosultságot kapott a fizető, ezáltal az illegális tartalom elérhetővé vált számára.
2007. november 8-án a nyomozók több budapesti és Pest megyei helyszínen tartottak házkutatásokat, melyek eredményeképpen közel 30 darab számítógép és számos merevlemez került lefoglalásra.A pontos tartalom és az okozott vagyoni hátrány összegének megállapítása jelenleg folyamatban van, azonban az elsődleges adatok alapján a vagyoni hátrány mértéke meghaladja a 200 millió forint összeget.
Az ügyben eddig három személy esetében megalapozott a gyanú a bűncselekmény elkövetésére, ellenük az eljárás megindult.
A meglehetősen szűkszavú közleményből nem derül ki túl sok minden. Nincsenek megnevezve az érintett szolgáltatások, így csak feltételezni tudjuk, hogy a BitHUmen nem az egyetlen fő áldozata a múlt heti torrentrazziának (smsweb? ftp?). A "200 millió forintot meghaladó" károkozást fogalmam sincs, hogy hogyan számolták ki a rendőrök. Mindenesetre abban biztosak lehetünk, hogy a hírműsorok és hírszájtok ezt fogják kihangsúlyozni a közleményből.
[update2 11:10] A rendőrség képei:
Aki esetleg tudja, hogy a fenti felvételek
[update3 12:14] Közben egy forrásunk megerősítette, amit máshonnan is hallunk, és magunk is így gondolunk: a mostani razzia sem elsősorban a torrentszájtok ellen irányult, hanem sokkal inkább az ftp-szerverek ellen. Ám - legalábbis ezt hallottuk - a rendőrség most sem járt sikerrel, csupán egy ftp-szolgáltatáshoz kerültek közelebb. Megint felröppent a pletyka, hogy egy "rosszakaró" játszhatott a rendőrök kezére, de persze erre senkinek nincs konkrét bizonyítéka. Annyit hallani még, hogy a nyomozás egy ember szervereinek felderítésére, és főként egy szerverszobára irányult. Forrásunk szerint a rendőrök továbbra sem képesek felderíteni az ftp- és torrentszolgáltatásokat, maximum a proxykig tudnak eljutni. Úgyhogy komolyabban senki nem izgul a mostani razzia után. Megintcsak: állítólag.
[update4 13:41] Nos, a szúkszavú rendőrségi közlemény után sikerült végre elérni a nyomozókat. Exkluzív infók következnek, csak nektek.
Hruska Csaba a BRFK alezredesével beszéltem telefonon. Azt mondja, csütörtökön összesen hat helyszínre szálltak ki. Az összehangolt rendőrségi akció során magánlakásokat is felkerestek. Megkérdeztem, hogy igaz-e a hír, hogy legális tartalmakat tároló szervereket is lefoglaltak-e. Azt válaszolta, hogy volt olyan szerver, melyen a legális tartalom "mögé rejtették" az illegális tartalmakat, így nem volt más lehetőségük, mint a legális tartalmakkal együtt elvinni ezeket a szervereket. Ezzel együtt nyilván azok a szolgáltatók, melyek tartalma ártatlanul keveredett ebbe az ügybe, nyilván kártérítést fognak igényelni. Az alezredes erre annyit mondott, hogy "alighanem így van".
Megkérdeztem, hogy milyen feljelentés alapján indult a nyomozás. Hruska azt válaszolta, hogy még nyáron, a szerzőjog-védő szervezetek feljelentése nyomán indult meg a nyomozás, és végül most csütörtökön jutott el odáig az ügyek felderítése, hogy konkrét akcióra is sor kerülhetett. A nyár folyamán elsősorban felderítő és szakértői munkát végeztek a nyomozók.
A cél olyan szolgáltatások felderítése volt, melyek pénzért (smsben vagy banki átutalással) kínáltak szerzőjog-védett tartalmakat letöltésre. Tíz ismertebb, nagyobb forgalmú szervert sikerült elfogniuk. Bár konkrét oldalak és személyek nevét nem árulta el az alezredes, annyit sikerült megtudnunk, hogy a három meggyanúsított személy ugyanahhoz a körhöz tartozik. Vagyis ismerik egymást, és valószínűleg ugyanazon szolgáltatás üzemeltetésében lehettek érdekeltek.
Hruska állítása szerint a "fogás" jelentős, és a gyanusítottak szerzői jogok megsértése miatt alapesetben két évig terjedő börtönt is kaphatnak, de mivel az üzletszerűség is eléggé nyilvánvaló, a büntetési tétel akár 5 év is lehet. Tegyük hozzá, eddig a gyakorlat a pénzbüntetés kiszabása volt. És azért most is ez a legvalószínűbb.
Megkérdeztem, hogy tervezik-e hogy a mezei felhasználói ellen is lépnek-e. Azt a választ kaptam, hogy egyelőre nem terveznek ilyet. Eleve több hónapig fog tartani a bevizsgálás, és várhatóan csak a top seederek kelthetik fel a rendőrség érdeklődését.
Ők azok, akik gyakorlatilag "viszonteladóként" vannak jelen az ilyen fájlcserélő szolgáltatásokban.
Azt is megkérdeztem, hogy általában mennyire sikeres a lefoglalt gépek bevizsgálása. Az alezredes azt mondta, van, hogy nehézség adódik ebből. Volt rá példa, hogy a gép nem volt újraindítható, vagy nem volt meg a naplófájl.
Éppen az ilyen "cselek" miatt tartották fontosnak a mostani nyomozás során a "megelőző adatgyűjtési fázist". Hogy pontosan mit jelent ez, nem tudtuk meg. Csak annyit, hogy az "internet adta lehetőségeket" használják a nyomozók. Amúgy azt is megtudtam, hogy a rendőrségnek van olyan egysége, mely rendszeresen "szondázza a netet" és ebbe a torrentszájtok vagy ftp-szájtok is beletartoznak.
Amúgy a rendőrség saját mérése szerint az akció hatására 20-30 százalékkal csökkent a hazai fájlcserélők forgalma. Ám ez a "hiány" lassan el is olvad így, hétfőre. Ennyit sikerült megtudnunk.
Ha jön új infó, frissítjük a postot.
Az utolsó 100 komment: