Nos tehát, pénteken reggel 10 órakor átvettem a HTC Desire-t az MGSM-nél. Gondoltam, leírom az első benyomásokat, és majd jövő hét elején jön egy átfogó teszt. Akár több postban.
Nem fogok köntörfalazni: a HTC Desire minden bizonnyal az egyik legjobb, ha nem a legjobb okostelefon a piacon. A napokban számos iPhone-nal rendelkező ismerősöm nyomogatta pár pecig a Desire-t, és az ő reakcióik is nagyjából megegyeznek az enyémmel: ez a telefon könnyed versenytársa az Apple telefonjának. Egyszerűen nehéz olyan paramétert felhozni, amiben az iPhone 3GS meggyőzően verné a Desire-t. Fordított példákat viszont már sokkal könnyebb sorolni.
Kezdjük egy aprósággal: a Desire hátsó fedlapja nem hideg és nem csúszik. Finoman simul a tenyérbe, jó a fogása, és nincs az az érzése az embernek, hogy mindjárt kiesik a folyami kavics az ujjai közül. Ez azért is fontos paraméter, mert egy telefont az ember gyakran nem kellő figyelemmel tesz ide-oda, úgyhogy a borításon sok múlik.
A Desire 800x480-as kijelzőjének minőségéről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. Az AMOLED egyszerűen űrtechnika. Nem tudok mást mondani. Gyönyörű, éles, élénken adja vissza a színeket, mozgásokat. Ez a tulajdonsága egy másik nagy Desire-előnynél jön elő leginkább, és ez pedig a kép- és videómegjelenítés.
Egy tesztvideó erről a borús vasárnap délutánról:
A telefonnal megdöbbentően szép felvételeket lehet készíteni. Az 5 megapixeles kamera olyan képrögzítést tesz lehetővé, amit én még telefonon nem láttam. Viszonylag jól működik a beépített vaku is. De az igazi élményt persze napfényes időben, 100-as isón adja a Desire.
Tesztképek, borús késődélutáni időben, ISO 100-zal, auto-level korrekcióval:
Ami még eszembe jut első élményként, az maga az Android Marketplace. Akinek még nem volt androidos telefon a kezében, az nem tudja, hogy mennyire kiterjedt és jó az alkalmazás-támogatottsága ennek a platformnak. Persze ebben még van mit javulnia az Androidnak az iPhone-hoz képest. Azt is megkockáztathatjuk, hogy akik játszani szeretnek az okostelefonjukon, azoknak még nagyon hosszú ideig az iPhone lesz a tuti választás.
A Desire munkagép, személyi titkár, kommunikációs csúcseszköz, multimédia bajnok, tartalommegosztásra és -fogyasztásra optimalizált miniszámítógép. Akik ezeket a tulajdonságokat várják el egy 129 ezer forintba kerülő, kártyafüggetlen készüléktől, azok nem fognak tudni csalódni Dezirében.
Főleg ha meglátják, hogy a HTC mennyire komolyan gondolja az UI fejlesztését. A Sense okos és nagyon könnyen használható felületekkel segíti az eligazodást a végtelen számú lehetőséget rejtő fastruktúrában, menürendszerekben.
A HTC-nél az alapfilozófia részét képező multitaskinghoz pedig elengedhetetlen az 5 gomb a kijelző alatt. A kezdőoldalra ugrás, a visszalapozás vagy a keresés, illetve a kurzor érintőgombos mozgatása olyan pluszokat ad hozzá a navigációhoz, a normál felhasználáshoz, ami - mint mostmár számomra is világossá vált - fájdalmas hiányossága az iPhone-oknak.
A telefon használhatóságán hatalmasat dob az értesítés-kezelés is. Ha új twit, email, cset-bejegyzés vagy sms, stb érkezik be, illetve letöltődött egy program vagy bármi hasonló, a kijelző tetején legörgethetjük a hírfolyamot, és végignézhetjük az értesítéseket. Mindig up-to-date-ek tudunk maradni a futó és lefutott taskokkal kapcsolatban.
Nagyszerű a widgetekre, programikonokra, shortcutokra osztható desktopok, amik közt egyetlen gesztussal válthatunk, vagy akár az összes desktopunkat is megjeleníthetjük egyszerre. Választhatunk külön magán, külön munkahelyi vagy utazós megjelenést, programszetteket.
Magával ragadó, hogy mennyi beállítási lehetőséget biztosít a HTC a felhasználónak. Használat közben tökéletesen az az érzésem, hogy uralom a gépet. Azt csinálja, amit mondok neki, ahogy beállítgatom a dolgait. Nagyon kevés kompromisszummal segíti a munkavégzést, feladatkezelést, bármi tevékenységet, amit végzek rajta.
Persze van pár bosszantó negatívum is. Ezekről is szó lesz a hét elején, amikor részletesen írok majd a Desire-ről.
Addig is csak ismételni tudom: a HTC Desire teljesíti a hozzá fűzött reményeimet. És három nap együttlét meggyőzött arról, hogy jól döntöttem, amikor a lehető legjobb okostelefont keresve épp emellett a készülék mellett kötöttem ki.
Az utolsó 100 komment: