A Circle, vagyis az ismerősök csoportokba rendezgetése azt az illúziót adja meg a felhasználóknak, mintha postjaik tényleg zártan, csak adott csoportok számára jelenhetnének meg.
Csakhogy a Google+ úgy működik, hogy tetszőleges általunk látható postot újrapostolhatunk, és ebben a pillanatban kiemeljük a tartalmat a publikum elé.
Azzal sem számolnak a korai felhasználók, hogy aktivitásaik nagy része bárki számára látható. Így történhetett meg, hogy Vic Gundotra Google alvezér oldalán a kommentekben a Google-alkalmazottak is sokkal nyíltabban fogalmaztak, amiből én azt sejtem, hogy ők sincsenek teljesen tisztában azzal, hogy ezeket a hozzászólásokat bárki olvashatja. (Azóta pár kommentet töröltek is.)
A Google súgója szerint:
Kikkel osztod meg a bejegyzéseidet Minden bejegyzésnél látható, hogy kikkel van megosztva (például: Nyilvános, Korlátozott és így tovább). Erre az összefoglaló címkére kattintva ellenőrizheted, hogy pontosan kik vesznek részt a megosztásban. Figyelj arra, hogy mindazok a személyek akikkel egy bejegyzés meg van osztva, elolvashatják a bejegyzéshez fűzött összes megjegyzést, láthatják, hogy kik vesznek még részt a megosztásban, és megoszthatják másokkal a bejegyzést.
A Facebookot korábban joggal lehetett szidni azért, mert simlizett a privacy beállításokkal. A Google most a nulladik napon letudja ezt a dolgot azzal, hogy valójában átláthatatlanná teszi, hogy a júzer adatai, megosztásai pontosan milyen körben is láthatóak.
A másik nagy problémacsoport így az első napon, a nickek lopkodása. Ha sztárok neveire keresünk a Google+-ban, egy sor fake accounttal találkozunk. De bizonyára vannak olyan celebek is, akik észrevétlenül nyitják meg mások előtt privátnak szánt dolgaikat.
A harmadik probléma épp a legjobb fícsört, a Hangoutot érinti. Nagyon könnyen megtörténhet, hogy a háttérben megnyitott Hangout popup ablakot becsukjuk, és ismerőseink anélkül nézegetik a laptopunk kameraképét és hallgatják a laptopunk mikrofonját, hogy mi ezt észrevennénk.
Velem az is megtörtént, hogy konkrétan becsuktam a Hangout popupot, ennek ellnére aktív maradt a webcam. Égett továbbra is a MacBookon a kis zöld led. Eh.
A véletlenül megosztott privát Picasa albumokról nem is beszélve.
Ha a Google+-ban a itt a "hálózati láthatóság szerkesztése" menüpontra kattintunk, láthatjuk, hogy az alapbeállítás az összes adatunknál az, hogy: "bárki láthatja az interneten." Még akkor is, ha amúgy a főbeállítást átlendítjük "csak a köreid"-re.
Tehát egyenként kell minden egyes profiloldali elemnél átállítani a privacy szintet, ha nem akarjuk megosztani az egész internettel flickr-képeinket, tumblr-blogunkat, más blogjainkat, twitter accountunkat, stb stb.
A Google+ biztonsági problémáiról ír a Financial Times is.
A komplett Google+ forgalmat pedig itt lehet követni élőben.
Love is in the air · http://www.repulout.hu 2011.06.30. 17:39:09
mmkriszti · http://twitter.com/mm_kriszti 2011.06.30. 17:39:18
Nekem lényegében az egész átláthatatlan.
OliBLOOD 2011.06.30. 17:47:09
A továbbosztást nem látom súlyos hibának. Ugyebár ami egyszer felkerül a netre az ott is marad. Ha email-ben elküldesz egy kompromitáló képet egy jóbarátodnak, akiben megbízol, de ő valamiért továbbküldi a subbára akkor is ugyanez játszódik le.
A nagyobb gondnak ezt érzem: " láthatják, hogy kik vesznek még részt a megosztásban". Facebokon nem tudja, hogy milyen csoportban van az adott illető, itt viszont láthatja, hogy kikkel van egy csoportban.
keseruimre (törölt) · http://jogiq.com 2011.06.30. 18:05:48
fokaorr 2011.06.30. 18:06:55
nem nagy problem, csak jobban kell figyelni :)
elyndel 2011.06.30. 20:15:18
Mondjuk ezzel nem tudom mit lehetne csinálni.
Robert Cartman · http://dirtywindows.hu/ 2011.07.01. 11:02:33
A való életben sem mondjuk el olyan ismerősünknek, hogy megcsaltuk a barátnőnket, aki elpletykálhatja (repost).
atomvillanas 2011.07.01. 11:03:23
dm2 2011.07.01. 11:03:37
1) Újrapostolás: ezért van a Disable Sharing gomb. Ha valamit csak néhány Körrel szeretnél megosztani, és nem szeretnéd, hogy ők újraosszák, akkor kapcsold ki a Sharinget, és nem fogják tudni megosztani.
Itt megjegyezném, hogy ha egy szöveget vagy linket megosztasz, én azt akár át is másolhatom egy új postba - nem fog olyan menőn kinézni (shared via XY), de ettől még továbbadtam. És ez így van a valóságban is: ha te elmondod nekem a PIN-kódodat, hiába csak nekem mondtad meg, tovább tudom adni.
2) Fake Profiles: ez egy probléma ami sok website-on létezik - nyilván kezelni fogják.
3) Hangout probléma: pontosan ezért Field Trial és nem éles. Küldd be a Send Feedback gombon keresztül ezt a tapasztalatod, hamár kaptál accountot a teszteléshez. A Feedback küldés egyébként meglepően kényelmes, kijelölheted a lapnak az érdekes részét és kitakarhatod a személyes adataidat.
4) Default Public: a legtöbb dolog olyan, hogy simán elképzelhető, hogy megosztod alapból. Ha pl. LinkedIn-en vagy, meg van osztva minden munkahelyed - akkor miért ne lehetne Google+-on is? Másfelől a privacy beállítás megjelenik előtted *amikor megadod az adatokat*, tehát alapból publikus pl. az iskola blokk, _de nincs benne semmi_. Amikor beírod az egyetemed, rögtön be is állíthatod, mely köreid lássák.
dm2 2011.07.01. 11:03:56
"I have passed this feedback on to Google, which acknowledged the loophole. It says that this is exactly the kind of issue it hopes to identify and resolve while Google+ is still in “field trial” mode."
agocs · http://okarina.info 2011.07.02. 21:32:07
vtec 2011.07.02. 21:33:19
hírbehozó · https://webisztan.blog.hu/ 2011.07.02. 21:34:01
vtec 2011.07.02. 23:41:52