Már így az első bekezdésben szeretném nyugalomra inteni a magyar wikipedistákat: a kritika nem elsősorban nekik szól, hiszen tisztában vagyok vele, hogy mennyit tettek és tesznek azért, hogy a Wikipedia magyar kiadása egyáltalán értékelhető online enciklopédia legyen. Viszont.
A magyar Wikipediában több mint százezer szócikk szerepel, s ezzel az egyik legnagyobb mutációnak minősül. Ugyanakkor a fontosabb szócikkek sokszor értékelhetetlenül általánosak, rövidek, helyenként mégcsak annyi alapinformációt sem tartalmaznak, ami az általános műveltség szintjét elérné.
Karády Katalinról többet tudok meg, ha a Google-ban keresgélek, mint ebből a nyúlfarknyi szócikkből. De ne is menjünk ilyen messzire.
Ebben az országban soktízezren érettségiznek, és tízezrek jelentkeznek főiskolákra, egyetemekre évente. Ez a generáció pedig már a net előtt nőtt föl. Ehhez képest szégyenteli, hogy Radnóti Miklósról, Ady Endréről, Páger Antalról, Blaha Lujzáról, Csontváry Kosztka Tivadarról, Moholy-Nagy Lászlóról, Ottlik Gézáról, Janikovszky Éváról, Hunyadi Mátyásról, Bibó Istvánról, Jancsó Miklósról, Szabó Istvánról, Gábor Dénesről, Szent-Györgyi Albertről, Hofi Gézáról, Kellér Dezsőről, Hajós Alférdről, Hidegkuti Nándorról, stb, stb, stb kevesebb információ található a Wikipedia magyar kiadásában, mint amit egy átlag középiskolásnak, egyetemistának illene ismernie.
Sopánkodni persze önmagában még nem túl célravezető dolog. Ezért én most fogom magam, és kiválasztok legalább két magyar hírességet, előkapom a vonatkozó szakirodalmat, újságcikkeket, jegyzeteket, és forrásmegjelölésekkel teletűzdelve megpróbálom legalább kétszer olyan hosszúvá tenni ezeket a szócikkeket.
És egyben erre kérnék minden életerős honleányt és honfiút. Itt a hétvége. Keressetek rá azokra a magyar hírességekre, akikről úgy érzitek, többet tudtok, mint hat bekezdés. És egészítsétek ki a szöveget, forrásmegjelölésekkel együtt.
Akinek a Wikipedia használatában kell segítség, az pedig itt, a kommentekben kérdezzen bátran. Vagy mi, vagy a magyar wikipedisták segíteni fognak eligazodni az egyébként pofonegyszerűen működő szerkesztői felületen. Hajrá!
[update] Közben az Urbanlegends és a Könyvesblog is csatlakozott felhívásunkhoz. Köszönet.
Az utolsó 100 komment: