Én kábé a FriendFeed megjelenéséhez és elterjedéséhez (2007-2008 fordulója) kötöm azt a jelenséget, amikor a netezőket elkezdte zavarni az automatikus tartalomújramegosztás. Vagyis amikor feedeket keresztbe-kasul kötögetnek be az emberek különféle közösségi szájtokba.
A feszültség csak nőtt a Facebook felfejlődésével. Főként a Twitter-Facebook viszonylatban. (Példa: a Google Readerben megosztott hírek automatikusan kipostolódtak Twitterre, és onnan meg automatikusan bekerül a FriendFeedbe, ahonnan kikerül a Facebookra, majd esetleg valaki onnan ismét megosztja a hírt Google Readeren keresztül.)
Nos, egy kedves barátomtól értesültem a Selective Twitter Status nevű Facebook kisalkalmazás létezéséről. (Egyelőre csak publikus Twitter-accokkal működik.) A miniapp elkéri a twitteres felhasználónevünket, és innentől fogva mi dönthetjük el, hogy melyik twitünket akarjuk Facebookra is kitolni. Nincs más dolgunk, mint a twitbe beleírni, hogy #fb, és az üzenet máris megjelenik facebookos státuszüzeneteink között.
Ez az egyszerű kisalkalmazás azért fontos, mert visszaadja a twitterezőknek a lehetőséget, hogy maguk döntésék el, hogy mely tartalmakat akarnak újramegosztani egy másik szolgáltatásban, és melyeket nem.
Egyben jól mutatja ez a megoldás a Facebook API és a Twitter API nyitottságában rejlő előnyöket. Ad hoc felmerül egy probléma, és a külsős fejlesztők azonnal reagálni is tudnak rá.
Emlékezzünk: ilyen szinten beleszólni és alakítani a közösségi szolgáltatásokban zajló aktivitásokat még pár éve is csupán vágyálomnak tűnt. Ma pedig már alapélmény. So it goes.
BékiPeti · http://kiberloves.blogspot.com 2009.06.19. 11:56:17
Ha csak PC előtt ülnék, akkor ott vannak a tag-ek, amiknek saját feed-jük van és azt FriendFeed-en, vagy a TwitterFeed-en keresztül be lehet kötni a Twitterbe. De Opera Mini, illetve a Reader mobil verziója nem engedi a tag-ek szerkesztését, így amit mobilról osztok meg, azt nem tudom külön a Twitterre küldeni, csak utólag a PC elől.
_original 2009.06.19. 12:04:42
Horváth János · http://horvathjanos.inda.hu/ 2009.06.19. 14:06:52
hírbehozó · https://webisztan.blog.hu/ 2009.06.19. 14:15:00
btw, amit te leirsz (minusz kliens), azt az iranyt ugy hivjak g google wave.
Rung András · http://www.twitter.com/rungandras 2009.06.19. 20:30:52
KGyST · http://repules.tumblr.com 2009.06.21. 22:28:27
A probléma tipikusan web-kettőésfeles: az jó, és mindenki érti, hogy nincsen mesterséges intelligencia úgy általában, mert az bonyolult. De jól definiált részfeladatokra (egyébként pont a FirendFeednél) össze lehetne már hegeszteni egy olyan AI rendszert, ami az én twítjeimből ki tudja mazsolázni, hogy mag akarom-e jelentetni őket itt, ott, meg amott, ez esetben rá kellene jönnie, hogy egy Readerből automatikusan generált üzenetet nem. Amit esetleg tanítgatni is lehetne.
kvp 2009.06.22. 10:47:11
Horváth János · http://horvathjanos.inda.hu/ 2009.06.22. 23:16:48
Leírom máshogy: A #fb megoldás valójában nem csinál mást, mint a Twittert egy adatátviteli csatornának nézi, ahol a Twitter üzenet felbontható a valós üzenetre (payload) + a #fb "fejlécre".
A hashtagelést pedig konvenció szerint általában téma szerinti címkézésre használják és nem arra, hogy jelezze milyen szolgáltatásban kell megjelennie az üzenetnek.
Ezért gondolom, hogy ez így hack. A megoldásban a Twitter a FB alá rendelődik, miközben a két szolgáltatás API-jának használatával két egyenrangú, független status üzenet szolgáltatásként lennének kezelhetők, valamint további szolgáltatások is beköthetők.