Tegnap azt próbáltam hangsúlyozni, hogy a blogszolgáltatók mintha elfelejtették volna figyelni a trendeket, és babérjaikra ráülve lassan elmegy mellettük a világ. Ha mégis szeretnék megtartani, sőt, bővíteni felhasználótáborukat, nyitniuk kell az új igények felé. Hatékony eszközökkel kell segíteniük felhasználóikat abban, hogy azok gyorsan és egyszerűen tudjanak tartalmakat publikálni, újrapublikálni (továbbosztani) és közösségi csatornákon keresztül szórni.
Az új világban tehát kimondatik az, amit eddig is tudott mindenki: a veretes, hosszan, mélyen megírt, "cikkes" blogpostok csak kevesek igényét elégítik ki. A többség gyorsan és egyszerűen szeretne tartalmakat pörgetni. S még azok is, akik megmaradnak az átgondoltabb saját írások publikálásánál, számukra is mind fontosabbá válik, hogy értékes saját tartalmaikat minél szélesebb körben juttathassák el a potenciális olvasótáborhoz. Ehhez pedig a közösségi tereket, csatornákat fogják megkeresni. Ott laknak ugyanis az olvasók.
A többség számára viszont - mint mondottuk - a nagyon egyszerű tartalommegosztást kínáló platformok a vonzóbbak. A Posterous vagy a Tumblr pontosan ezt az igényt igyekszik kielégíteni. És majdnem biztosak lehetünk benne, hogy nem ezek a szolgáltatások az utolsók ezen a piacon.
Ugyanakkor jogos az a felvetés is, hogy ez a két szolgáltatás - éppen a nagyon egyszerű postolási és megosztási lehetőségeivel - nagy mennyiségben termeli a webszemetet. A "webszemét" talán nem is a legjobb kifejezés, hiszen sokszor értékes (értsd: érdekes) tartalmakról van szó, ám a folyamatos repostolás (újrapublikálás) miatt zajossá, repetitívvé válik az a környezet, amiben megjelenik.
Az érdektelen dolgoknál már csak az ismétlődve megjelenő tartalmat utálja jobban a netező. Ha valaki talál egy jó postot a neten, akkor az a post - bekerülve mondjuk a mikroblog szolgáltatásokba - ezeregy repostban jelenik meg újra, és a netező csak azt látja, hogy a tartalom folyamatosan újragenerálódik, másolódik a szeme előtt. Frissként van itt eladva valami, amit már hússzor láttam ma a weben. És ez idegesít.
A szemetelésnél, vagyhát: a zajkeltésnél már csak egy rosszabb tulajdonsága van ennek az egyre erősödő online kommunikációs térnek. Ez pedig a párbeszédmentesség. Míg a blogoknál a kommentfelület, vagy a Twitter esetében a "@" válaszok lehetőséget teremtenek a párbeszéd kialakulására, addig a Tumblr vagy a Posterous esetében a párbeszéd egy széttöredezett, repetitív szajkózásnak látszik, ahol a "kommentek" egymástól függetlenek, nincs egy szál, ami párbeszéddé erősítené az egyének egymástól független reagálásait.
Valójában ugyanezt láthatjuk már jóideje a Google Readerben is. Hiszen a kommentek ott is önmagukban állnak, nincs párbeszéd, mindenkinek egyszer van lehetősége szólni. Nem reagálni, csupán véleményt mondani a témáról.
Ám amíg a GReader esetében minden komment egyetlen tartalomhoz (az adott témához) van kötve, addig a Tumblr esetében a tartalom is másolódik, "átmentődik" blogról blogra.
A mikroblogolás akkor működik jól, ha a blogger erős tematikát követ a repostolásokkor. És ha nem feledkezik meg arról, hogy a saját tartalom sokkal érdekesebb, mint az átmásolt (ámbár saját kommenttel ellátott) másik.
A fentiekből is láthatjuk, hogy az egész online tartalompublikálás témakör végtelenül kuszává és zavarossá, zajossá vált az elmúlt években. Nincs más hátra tehát, mint okos szűrőket adni a netezők kezébe, melyek képesek a szemétkupacból jó hatékonysággal halászni a netezőnek tetsző gyémántokra.
Végezetül pedig a címben feltett kérdésre azt válaszoljuk, hogy a mikroblogolás nem műfaj, hanem egy másik platform, egy másik vérmérséklethez mért adminfelület. Mindent lehet jól csinálni. A lényeg úgyis az, hogy a megfelelő eszközöket választjuk-e a cél eléréséhez, vagyis az online kommunikációban való részvételhez.
Ketszeri 2009.06.30. 12:20:44
Freevo · http://delta.blog.hu/ 2009.06.30. 12:38:42
Sallai Dani 2009.06.30. 12:44:34
Ezzel a posttal jobban egyet tudok érteni mint a tegnapival.
Jól látszik, hogy nem a platform vagy a csatorna az ami meghatározza a tartalom minőségét hanem a tartalom előállítója. Ha valaki értelmes, jó dolgokat csinál annak nagyrészt mindegy hol publikálja, de akinek nincs mondanivalója az nem lesz fogyaszthatóbb attól, hogy a legújabb felületeken kísérletez.
ern0 · http://linkbroker.hu/ 2009.06.30. 12:52:19
Felteszem a nagyon1.0-ás kérdést: mi a retek jó abban, hogy valaki ilyen reciklálóüzemet működtet? Mindjárt meg is kérdezem Twitteren is :-)
drHorváthTamás · http://drhorvathtamas.com/ 2009.06.30. 13:12:45
Most az elavulás ellen én is azt a taktikát alkalmazom, hogy felrakom a blogra bizonyos időközönként a lényegesebb twitteres postokat egy bejegyzés formájában. Ezt meg lehetne spórolni, ha a twitteren lenne valami szelektív, jól szerkeszthető archívum.
Androidus · http://d-ketto.blog.hu 2009.06.30. 13:35:55
Valakiember (törölt) 2009.06.30. 13:55:25
Esetleg arra jó, hogy az esettanulmányra, vagy bármire mutató linkel telespamelem, és kész.
agyvihar · http://agyvihar.blog.hu/ 2009.06.30. 15:48:46
A Twitter odalán a search ráadásul kb. csak három hétre megy vissza, ami annál régebbi, az nem létezik, hiába is akarna keresni rá az ember.
Ennek persze nyilván technikai okai vannak, de nagyon is passzol a Twitteren uralkodó filozófiához: maga a tartalom is többnyire pillanatnyi érdekesség csupán, és ami régi, az már nem érdekes, mert jönnek az új csiripek.
barcaxavi 2009.06.30. 16:25:16
agyvihar · http://agyvihar.blog.hu/ 2009.06.30. 16:33:23
Miért nem bízzák ezt a vajon user-re? Aki SMS-ben ír, az írjon röviden, gép mellől meg lehessen hosszabbat írni.
El tudom képzelni, hogy van olyan, akinek szimpatikus a twitter egyszerűsége, de taszítja, hogy csak tőmondatokban fogalmazhat.
tommybravo 2009.06.30. 16:55:17
Mi az, amit "mikroblogolnod" lehet csak, de egy normális blogon nem tudod kiposztolni?
Ennek az egésznek mi a többletértéke a többéves blog-koncepcióhoz képest?
Utcamacska · http://utcamacska.blog.hu/ 2009.06.30. 17:00:40
Keserű Imre (törölt) · http://jogiq.com 2009.06.30. 17:14:11
agyvihar · http://agyvihar.blog.hu/ 2009.06.30. 17:16:05
Ezt végülis pozitívumnak is lehet tekinteni, hiszen egy régóta létező technikát elérhetővé tesz a tömegek számára.
drHorváthTamás · http://drhorvathtamas.com/ 2009.06.30. 17:19:03
Igen, a twitter sokkal inkább csak aktuális történésekről szól, mint mondjuk egy blog. Speciel nálam, a fül-orr- gégészetnél nem változnak percről percre a trendek. Érdekes is lenne a gyógyítás, ha ilyen ütemben változnának az irányok :)! Ezért akár felesleges is twitterelnem. Mégis, van két dolog, amire nagyon jó, és ami miatt élvezem: egyrészt ihletet merítek belőle a bloghoz, másrészt pedig 1-1 szakmai cikkhez nem is akarnék feltétlenül százvalahány karakternél több kommentet fűzni. Ami annyira érdekes, arról úgyis írok egy komplett blogbejegyzést. Vagy majd a Posterous-ra egy félhosszút... :D
human · http://yummie.hu 2009.06.30. 17:21:05
hírbehozó · https://webisztan.blog.hu/ 2009.06.30. 17:22:56
agyvihar · http://agyvihar.blog.hu/ 2009.06.30. 17:51:39
A blogszolgáltatóknál ez már általában alap. A mikroblogszolgáltatók hogy állnak a kérdéshez?
O'Seamus · http://www.hhanuman.blogspot.com/ 2009.06.30. 19:25:40
@hh A téma igenis releváns, de van egy olyan szörnyű sejtésem h csak technikai szempontból egyelőre. Mind megszoktuk, főleg a régiek a blogírás rítusát (már aki tényleg ír és nem csak reposztol): az esetleg órákig tartó fogalmazgatást meg játékot a CSS-sel -hosszú és fárasztó! Ugyanakkor lassan rájövünk, h a hosszú dolgokat senki nem olvassa el, a neten pörgetjük az infókat. Ha gyors, életszerű, friss hír és rövid, akkor az igazi. DE mi van ha ez az egész csak a lehetőségek miatt van? Mert a blogszolgáltatók még csak vagy régi típusúak (blogger, wordpress, blog.hu) vagy épp a ló másik oldalát jellemzik (tumblr, twitter)? Amióta blogot írok épp a téma felszeletelésével van a bajom, mivel tudom h a hosszú poszt= nem eladható, de mégis, ha egy gondolatmenet x karakter, akkor muszáj... Én igenis el tudok képzelni egy köztes megoldást nemsokára, valami olyan blogszolgáltatást, ahol egy fedél alá lehet hozni a rövid-gyors aktualitásokat és a hosszabb eszmefuttatásokat, ahol a blogger nem kényszerül döntésre, és az olvasó pedig valami jobban szervezett dolgot kap, ahol megtalálja az aktualitást és a tényfeltáró esszét is a maga helyén. Sokkal inkább egy magazinszerű címlapot képzelek el, ahol többféle rovat és műfaj van, de a témák fűzik össze a szálakat, inkább mint egy wikiben, és nem kényszerülök arra, hogy legyen egy mikro- egy midi- és egy normál blogom külön.
Látjátok, máris túl hosszú voltam egy kommentnek...
[imi] · http://twitter.com/forgoimi 2009.06.30. 20:05:54
bejön a twitteren egy mondat, bejön mellé egy tumblr link.
klikkelek a linkre és elolvasom ott ugyanazt a mondatot, akár mindenféle további hivatkozás nélkül. van aki rendszeresen csak ezt csinálja.
szóvá tettem már hasonló dolgot de gőgösen leugatott pár ilyen hulladéktermelő, aki csak látogatottságot meg követőket gyűjt a tumblr blogjára.
human · http://yummie.hu 2009.06.30. 23:08:12
gaze762 2009.07.01. 01:53:20
a "nem más műfaj"-al nem értek egyet.
a platform adta lehetosegek megvaltoztatjak a szokasokat, felhasznalasi lehetosegeket.
kulonbseg az otthoni tranzisztoros radio es a hordozhato taskaradio kozott, valamint autoradio, hogy a mobilba szerelteket ne is emlitsem.
pedig mindegyik radioadas hallgatasara alkalmas....
fritz kraft · http://kraft.blog.hu/ 2009.07.01. 01:55:14
Médiageci · http://twitter.com/mediageci 2009.07.01. 08:07:22
@agyvihar: Van megoldás a Twitteren is a hosszabb írásokra, ha valakinek olyan fontos ez, persze külső toolokkal, kényelmetlen linkes "lapozással". Persze arra is lehet add-ont írni (talán írtak is), hogy ezt az embernek automatikusan kibontsa, de a többség számára kényelmetlen marad, ezért nem menő.
@[imi]: A Tumblr-t is be lehet fűzni Twitterre (UP is befűzte, ha már felhoztam), a funkció léte nyilván sokak számára hívogató, de valóban kényelmetlen. Nyilván akit zavar, nem követ (vagy blockol) ilyen embereket.
GYUSZI BACSI · http://www.fizetesem.com 2009.07.01. 08:14:23
atko 2009.07.01. 11:40:16
Részemről a blog olvasásnak időspórolás az oka. Ingyé alkalmazok embereket (rss) akik helyettem olvassák a netet és én belőlük kiszívom az általuk lényegesnek gondoltakat. A témaköröket és az "alkalmazottakat" én választom meg.
A microblog viszont nekem adna munkát azzal, hogy a szar közül kilapátoljam azt a linket/mondatot, ami még csak egy forrásra utalás és én tovább kattogtathatnék...
Hát nem.
agyvihar · http://agyvihar.blog.hu/ 2009.07.01. 11:55:24
Van ugye az a lehetőség, hogy egy blog egy bizonyos cimkéjére is elő lehet fizetni RSS-ben, ha az ember nem akarja az egészet olvasni. Hasznos lenne az ellenkezője is, hogy egy blog minden bejegyzését akarom olvasni, kivéve azokat, amelyek bizonyos címkéket hordoznak.
Így a mikroblog utálók pl. látnának mindent, kivéve azokat a bejgyzéseket, amelyek a twitter-ről, a mikroblog-olásról, és hasonlókról szólnak.
Mondjuk én nem használnám, mert engem érdekel a mikroblog téma is, de azokat ez megnyugtathatná, akik rángógörcsöt kapnak, ha a Twitter szót megpillantják. :D
drHorváthTamás · http://drhorvathtamas.com/ 2009.07.01. 13:58:11
Na én is pont egy ilyenről ábrándoztam. Egy olyan platform, ami integráltan tartalmaz minden blogolási formát egy helyben. Ugyanonnan lehetne mindenhova (helyben a blogba, tumblr, twitter, stb.) postot írni, és ugyanúgy az azokra írt reflexiók is egy helyre gyűlnek. Szelektív RSS szűrési/olvasási lehetőséggel a különböző formákra.
tommybravo 2009.07.01. 15:12:34
Nekem inkább azért szimpatikus, mert emailcímről lehet postolni: küldöd az emailt, megkapják, kész a poszt. Fényképestűl, youtube embeddestül, stb.
Médiageci · http://twitter.com/mediageci 2009.07.01. 23:51:12
ADAMEX · http://www.adamexdesign.hu 2009.07.02. 13:00:02
Válaszom: AZ!
agyvihar · http://agyvihar.blog.hu/ 2009.07.02. 13:20:14
Max Logan (törölt) 2009.07.03. 23:46:36
Az ok, hogy az internet gyors (már amikor, ez nagyban a technika 'dögétől függ, valamint, hogy ki mennyire online), de ettől miért kellene a kommunikációt is ilyen irányba terelni.
Én alapjában véve olyan vagyok, hogy szeretem kifejteni a véleményemet. A kifejtésnek pedig kell egy hossz.
A te kommented miért lenne hosszú? Mihez képest? Ennél rövidebben el tudod mondani ugyanezt? Ha nem, akkor miért is kellene röviden írni? Érdemi mondanivalót nem lehet 140 karakterben átadni (legalábbis magyarul nem nagyon).
Én azt gondolom, hogy a blogolásban pontosan az a jó, hogy a szerző ad egy témát és akinek van kedve továbbfűzi. Itt már érdemi eszmecseréről beszélünk, aminek elengedhetetlen velejárója a kifejtés. Ha már van egy ilyen szép nyelvünk, melyen megfelelően komplexen lehet fogalmazni, akkor miért ne használnák? Csak azért, mert trendi a webkettes mikroblogokat hype-olni? Na ne ...
Máshol a twitter mellett említette valaki az emberi kapcsolatokat. Kérdem én milyen mélységű emberi kapcsolatokat lehet 140 karakterben ápolni? Milyen mélységű gondolatokat lehet 140 karakterben átadni?
Itt is leírom, hogy a elismerem, a twitter jó valamire. El lehet vele érni a népet, a kritikus tömeget (már ha van tömeg, de ugye ez az egyik fájó pont a mikroblogok esetében). De ettől még nem gondolnám, hogy bármi újat hozott volna.
Ez hosszú komment lett? Elolvastad? Itt vagy? Miért? Talán, mert érdekelnek a gondolataim?! Belefért volna 140 karakterbe. Nem!
Max Logan (törölt) 2009.07.03. 23:57:20
Az internet felgyorsítja a kommunikációt. Már amennyiben a kommunikációban résztvevők egyformán használják a csatornát.
Az utóbbi időben nem egyszer fordult elő, hogy én online voltam a nap jelentős részében, gyorsan vártam a választ az e-mailemre, mert ugye az pillanatok alatt elér hozzám. A gond csak az volt, hogy a partner nem olyan aktívan használja a közeget mint én.
És itt bukik meg a dolog. A gyorsaság csakis a geekeknek fontos. Az emberek legnagyobb része nem akar azonnal értesülni (nem netfüggő, mint az IT világban dolgozók, vagy geekek, akik mobilnet előfizetéses telókkal járkálnak). Ha így lenne, akkor nem lenne még mindig olyan pici a tömeg. Ja, hogy Amerikában sokan rá vannak állva? Ott, ahol az hír, hogy mi van Paris Hiltonnal?
Azt gondolom, hogy sok esetben fejlődnek ki olyan dolgok, melyek valójában nem kellenek az emberiségnek ...
Max Logan (törölt) 2009.07.04. 00:26:22
@tommybravo: azért az e-mail postolás nem éppen egy hú de nagy feature egy blogmotorban. Ezt max. egy munkanap alatt lehet kódolni (és akkor azt hiszem nem kevés idő jut a debugolásra).
agyvihar · http://agyvihar.blog.hu/ 2009.07.04. 07:44:23
A geek-ek általában csak geek-blogokat tudnak írni. Tisztelet a kivételnek. :) Ezért nem árt, ha megkönnyítjük másoknak is a bejutást.
Max Logan (törölt) 2009.07.04. 10:43:08
Lásd néhány éve a gportal.hu-s oldalak. A 99%-a szemét volt annak, amit láttam. A nem profi külső még ok, mert hát ugye nem geek-ek csinálták ott az oldalakat, de hogy 10-ből 8 esetében azonnal bezártam az ablakot, ha odavitt kereső az már durva.
Ez a jelenség mindenhol megfigyelhető: MSN, iWiW, stb. Mindenhol elburjánzanak az IQ negatív user-ek tartalmai. Kell ez nekük?
agyvihar · http://agyvihar.blog.hu/ 2009.07.04. 10:52:10
És ki fogja eldönteni, hogy kinek kellene, és kinek nem kellene?
Lehet ezt előre tudni?
Max Logan (törölt) 2009.07.04. 11:24:22
Egy biztos, kellenek a szűrési rendszerek, mert tarthatalan hosszabb távon, hogy az internet tele legyen szeméttel (már most tele van). A megoldást pedig közösen kellene kidolgozni.
Értem én, hogy mindenki részese akar lenni az internetes dolgoknak, de mivel ma nagyon silány az emberek IT ismerete, sok esetben az alapvető internetes elvi dolgokkal nincsenek tisztában, ezért sok a probléma.
Ez egy komplex problémarendszer, mely csak közösségi összefogással oldható fel. Amíg a pénz az úr, addig sajnos a döntéshozói szféra nem igen fog olyan irányba mozdulni, hogy az jó legyen a kollektívának, csak a saját tárcáját nézi ...
www.szem.tv · http://csikosgabor.blogspot.com/ 2009.07.05. 14:09:52
A webisztán meg remélem nem fogadja meg az olyan hirtelen jött ötleteket, hogy a mikrobloggolást felejtsétek el, akinek ez sok, ne jöjjön ide. Ugyanis kellenek a háttérben zajló dolgokról is az infók egy bloggernek. De van olyan előnye is, hogy eljutottam @HTamas révén egy orvosi rendelő honlapjára, ami azért praktikus, mert napok óta fáj a fülem és szerintem agydaganatom van, ill. tegnap az volt. Meg hipochonder is vagyok, de az minden nap. Ennek ellenére a mikoroblog műfaj ismerete nem okoz fájdalmat.
www.szem.tv
agyvihar · http://agyvihar.blog.hu/ 2009.07.05. 15:26:46
Így van, de a megoldás nem az, hogy valamilyen feltételhez kössük a mikroblogolást, hanem az előállított tartalmakból az érdekesek kiszűrése.
A következő nagy áttörés a neten a valós idejű információk szűrése lesz. A Google megcsinálta a PageRank-kel a statikus web a gyarkolatban jól használható rangsorolását. Akinek sikerül ugyanezt megcsinálnia pl. a valós idejű twitter stream-re, hogy kvázi valós időben lássam az aktuális történések közül a hasznos infókat, az lesz a következő Google.
GaZe 2009.07.06. 00:14:38
ugyhogy ez a cikk nagyon is jokor jott, koszonet erte :)
tommybravo 2009.07.06. 10:28:38
Másrészt a legtöbb irodai patkánynak (ennek vagyok részhalmaza én is) az outlook formázási dolgai sokkal inkább kézre esnek, mint elmenni egy honlapra és ott mindenféle kódokkal szórakozni.
Max Logan (törölt) 2009.07.06. 21:43:47
A baj az, hogy vannak eszközök, amiket lehet jól és rosszul használni. Ha a tömegek nagy százaléka rosszul használja (igénytelen, izléstelen végeredmény, stílusérzék hiányban szenvedő egyén által készített) oldalak születnek (lásd néhány éve gportal.hu), akkor ott valami gond van.
Bár tény és való, hogy elég nagy ez a világ, mindenki zárja ki ami neki nem tetszik, ami nem fér bele az értékrendjébe.
Én "sajnos" maximalista vagyok, azt nézegetem, hogy hogyan lehet valamit adott körülmények között a legjobban. És az én értékrendembe nem fér bele a 98%-nyi szemét, ami az egygombos megoldások miatt kerül ki a hálóra ...
Nem a lehetőséggel van bajom, hanem a felhasználás módjával, a végeredménnyel.
Ettől függetlenül a mikroblogolás azon formája, amit a Twitter képvisel sz@r és hülyeség.
A mikroblog azért mikro, mert rövid, velős infókat lehet benne közölni. Az egész koncepciója ott bukik a Twitternek, hogy van visszacsatolás, azaz meglátásom szerint a mikroblog, részben akkor mikroblog, ha nem lehet kommentelni. A követősdit is hülyeségnek tartom, de ám legyen, de a kommentelhetőség révén (válasz lehetőség) már semmi értelme mikroblogról beszélni, mert ez így már nem más, mint egy elb@szott, zajos, iWiW like üzenőfal.
tommybravo 2009.07.07. 10:51:52