Először is nézzük meg együtt a (nagyon hosszú) videót, aztán majd jól le is írjuk, mit gondolunk a Google újabb nagy dobásáról...
Az emailt máskor és másra találták fel, mint a csetet. Ám az online kommunikáció az elmúlt években olyannyira életünk részévé vált, hogy szinte már többet kommunikálunk ezekkel az eszközökkel, mint amennyit telefonálunk vagy irl beszélgetünk.
Ezért is volt forradalmi, mikor 2004-ben a Google kijött a Gmaillel. A levelező interfészén már akkor látszott, hogy az online kommunikáció nem más, mint threadkezelés: nem érdekes, hogy valami cset vagy emailváltás, az a lényeg, hogy követhetőek legyenek a párbeszédfolyamok.
Eljött tehát az ideje annak, hogy az online kommunikációs eszközök kövessék az online kommunikációs szokások megváltozását. A Google a Wave-vel megkísérel eggyel tovább lépni a Gmail filozófiáján is...
A Wave nem csak az email és a cset feletti párbeszédkezelés, de egyben egy wikiszerű közös tartalommegosztó közösségi eszköz is.
És vegyünk észre még valamit, miközben a demót nézzük: a Google-nak az elmúlt években nem sikerült Facebook-killer szolgáltatással előállnia. Viszont a Gmail kontaktlistáját sikerrel fűzték be egyre több szolgáltatásukba. Gondoljunk csak a Readerre, Latitude-re, de ott van például a Google Friend Connect-kezdeményezés is.
Egyértelmű volt, hogy a Google ezzel a kontaktlistával akar majd valahogy a Facebook és a MySpace után indulni, hogy legyőzze őket a közösségépítő szájtok piacán. Most már azt is tudjuk, hogyan...
A jövőben nem emaileket fogunk írni vagy csetablakokat nyitogatni. Hanem "hullámokat" (vagyis topikokat) indítunk, majd ahhoz rendelünk tartalmakat és embereket és megjelenési felületeket. És mindez azonnal, élőben történik. Vagyis miközben megírjuk, hogy nyaralni voltunk, ebből keletkezik egy beszélgetés mondjuk a családtagjainkkal meg a barátainkkal, és eközben máris ott lesznek a megosztani kívánt képeink és videóink.
Egyes képeket a barátainkkal, másokat a családtagjainkkal osztunk majd meg, miközben az egész nyaralásos "hullám" egyetlen topikként jelenik meg a felületen. A hullám egyes részeit (szövegeket, képeket, videókat, linkeket) pedig akár azonnal postolhatjuk is blogunkra. A tartalmat egy helyre visszük fel, a csatornákat pedig, amiken megosztjuk, ott és akkor választjuk meg. Mint ahogy a megjelenítés módját, és az ismerősi kört is.
Így fogunk tehát kommunikálni 2010-ben...
Az utolsó 100 komment: