A cégeknél az IT-arcok rendszerint arra hivatkozva korlátozzák a munkatársaknak a szoftverek telepítését és egyes szájtok elérését, hogy "az biztonsági kockázatot jelent a cég számára".
Persze ennél mélyebb, ésszerűbb érvelést nemigen fogunk hallani. Mert ugyan mitől ne lenne megbízható a Firefox ikszedik verziója mondjuk az IE aktuális verziójához képest? A Slate újságírója szerint ennél alantasabb indokok is vezérlik a vállalati irányelveket kidolgozó vezetőket: egyszerűen csak meg akarják gátolni, hogy beosztottjaik munkaidőben lazíthassanak egy kicsit.
Letiltják a csetklienseket, webszájtok sorát, csak azért, hogy a dolgozók egy percre se kapcsolódhassanak ki munkaidőben. Vagy legalábbis mindig jusson eszükbe: főnökük 24/7 azt várja el tőlük, hogy robotként végezzék munkájukat. És ne emberként...
Mindez azért is gáz, mert ma egy valamire való cégnél fontos tényező a produktivitás, a kreativitás és a vitalitás is. Kockamunkaállomásokba gyömöszölt, értelmezhetetlenül rosszindulatú vállalati szabályrendszerrel agyonvert munkatársakkal pedig csak rossz munkahelyi közérzetet és csökkenő produktivitást lehet elérni.
You might argue that firms need to make sure that people stay on task—if employees were allowed to do whatever they wanted at work, nobody would get anything done. But in many instances, that claim is ridiculous. My fiancée works at a hospital that blocks all instant-messaging programs. Now, she and her co-workers are doctors, nurses, and other medical professionals—they've been through years of training in which they've proved that they can stay on task even despite the allure of online chat. Can anyone seriously argue that the hospital would suddenly grind to a halt if they were allowed to use IM at work?
(...) IT departments could also block the most-obviously ruinous sites, places that traffic in illegal material, like the Pirate Bay, or that have been flagged as repositories of dangerous software. But doing any more than that is counterproductive. As one locked-down worker told me, blocking parts of the Web "systematically makes the company stupider" about the innovation now flooding into our lives. Systematic stupidity is rarely a plan for success.
Nyilvánvaló, hogy rengeteg vállalati IT-szabály tökéletesen haszontalan, és szükségességüket még az IT-s kollégák sem tudják alátámasztani. Gyakran az a válasz, hogy "ez a policy, és kész".
Minél több egy cégnél az indokolatlan, sőt, kifejezetten irracionális és gonosz irányelv, annál biztosabbak lehetnek benne az alkalmazottak, hogy főnökeik egybites birkákként tekintenek rájuk.
Az utolsó 100 komment: